Automatický instalátor češtiny v1.01
do TeXové distribuce MiKTeX v2.2 pro Windows

Na katedře MI PřF University Palackého je kladen důraz na operační systém Linux. Nic proti operačnímu systému Linux, ale zvyk je zvyk. Všichni o něj mluvíme, ale stejně má většina z nás nainstalovány doma Windows (a třeba něco k tomu). Budete se asi divit, ale já jsem přešel z Linuxu na Windows. Možná proto, že mám často nový hardware, na kterém Linux prostě neběží. Ono je to zrádné -- on vlastně běží, ale po několika dnech laborování a nastavování. Proto ho zkrátka (zatím) doma nepoužívám. Jiná situace je však ve škole nebo v práci. To jen tak na okraj, aby se nikdo nedivil, proč takový Linux guru jako já :-) vytváří něco do Windows.

UPDATE k 21. 10. 2002: Nový Mandrake 9.0 vypadá opravdu dobře, špičkový vzhled, výborná spolupráce s hardwarem (poprvé se mi linux nainstaloval bez ruční konfigurace) a v distribuci se nalézá také kompletní teTeX.

Bylo nám dáno za úkol psát dokumentaci k projektům a diplomovým pracem v TeXu (resp. LaTeXu). Dal jsem si tu práci a týden jsem si hrál s TeXovou ditribucí MiKTeX pro Windows. Rozběhnout v něm správně češtinu není otázkou pár kliků a proto jsem se rozhodl vytvořit pro ostatní kolegy instalátor, který to všechno zmákne sám.

Co všechno budete k provozování TeXu na Windows potřebovat? Tak především Microsoft Windows 95 nebo vyšší. Dále distribuci MiKTeX (http://www.miktex.org). Doporučuji použít velikou (large) distribuci doplněnou o několik balíčků případně nainstalovat úplnou (total) instalaci, která však na disku zabere mnoho prostoru. Nakonec budete potřebovat kýžený instalátor (600 kb) a na otestování poslouží tyto příklady (6 kb). Volitelně si můžete také stáhnout zdrojový kód instalátoru (psaný ve skriptovacím jazyce NSIS).

Instalátor nainstaluje a nastaví češtinu (csLaTeX), nakonfiguruje metapost pro české kódování, doplní systém o několik užitečných programů (vlna, outlines, GNU make) a konečně nainstaluje LaTeX styly University Palackého.

Prosím respektujte autorská práva. Tento instalátor obsahuje programy, které byly vytvořeny pod licencí GPL. Přečtěte si proto pozorně licenci GPL.

Instalace

  1. Nainstalujte MiKTeX. Doporučuji volit velikou instalaci (large).
  2. Zkontrolujte, zda instalátor správně upravil cestu PATH. Například spuštěním příkazu tex. Pokud se objeví intepret TeXu, je vše v pořádku. Jinak cestu PATH upravte, aby ukazovala také do C:\texmf\miktex\bin. Na některých systémech Windows (95 a spol.) musíte přebootovat.
  3. Pokud jste instalovali small nebo large instalaci, spusťte nyní MiKTeX Options z nabídky
    Start, přejděte do Packages ouška a doinstalujte následující balíčky (volte je ze stromu nebo je vyhledejte přes tlačítko Show catalog):
  4. V oušku languages zatrhněte Czech, případně jiné jazyky, ve kterých hodláte sázet.
  5. Spusťte instalátor install-cslatex-1.xx.exe. Instalátor provede automaticky vše potřebné a přegeneruje databázi MiKTeXu.
  6. Vyzkoušejte vše na dodaných příkladech. Postavte se do adresáře s příkladem a zadejte make.

V dokumentech uvádějte standartní hlavičku, doporučovanou CsTuGem. Naopak v žádném případě se nepokoušejte zapnout explicitní překódování na kódovou stránku Windows příkazem \usepackage[cp1250]{inputenc}. Toto nebude fungovat, protože kódovou stránku cp1250 má MiKTeX nyní nainstalovanou jako implicitní (pokud voláte cslatex). Počeštěn byl také metapost a volat ho můžete dávkou csmpost (případně csmp). Čeština funguje v TeXových popiskách. Kdybyste však chtěli použít popisky netexové (resp. metapostové), musíte uvést na začátku každého metapostového zdrojového kódu příkaz defaultfont := "csr10". Případně můžete zvolit jiný (český) font. Takováto explicitní volba fontu má však jedno omezení - nelze pak vygenerovat PDF dokument (resp. lze ale špatný). Dvipdfm totiž špatně interpretuje metapost s češtinou. Toto omezení však není zásadní, protože se většinou používá pro popisky TeX mód, ale je dobré o tom vědět.

Abyste si mohli stáhnout tento skript až tady třeba nebudu, celý tento dokument včetně mého instalátoru byste měli nalézt na domovské stránce pana Vychodila, kterému bych chtěl poděkovat za podnětné rady a za program outlines.